ВИДЕО: За новогодишната ноќ 24 пијани и тројца предозирани од дрога завршиле во болница

На Клиниката за токсикологија изминатата ноќ биле хоспитализирани 24 пациенти во алкохолизирана состојба. На сите им била укажана лекарска помош и биле пуштени на домашно лекување.

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека ноќеска во болница биле примени тројца пациенти поради предозираност со психотропни супстанци. Двајца пациенти се пуштени од болница, а една пациентка е задржана на опсервација.

Во Ургентен центар во текот на изминатата ноќ 60 граѓани побарале помош. Најголем дел од нив биле со повреди стекнати од тепачки, изгореници од пиротехника и исекотини од стакло.

Во Градската општа болница биле примени помал број на пациенти, без сериозни повреди.

Габриела Димковиќ-Мишевска

Би можело да ве интересира

Досега вакцинирани 32.653 лица со МРП вакцина, минатата недела нови 10 заболени

Ана Ололовска

Од денеска достапен лекот Пирфенидон за пациентите со идиопатска белодробна фиброза

Ана Ололовска

Во Галичник почнува со работа летната патронажна медицинска служба

Ана Ололовска

Во земјава има вкупно 183 амбулантни возила, просечно стари по 11 години

Ана Ололовска

Увидот ќе ги покаже причините за несреќата кај кумановско Черкезе, институциите подготвени да делуваат

Татјана Ташкова

(ВИДЕО) Николов: Дончев и Филипче да одговорат, дали со нивни амин се празни касата на ФЗОМ и Министерството за здравство?

Ана Ололовска