ЈОРМ: Надлежен обвинител ја истражува сообраќајката во Гостивар во која загина едно лице

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар заедно со екипа од Министерството за внатрешни работи врши увид на местото каде вечерва се случи сообраќајна несреќа во која животот го загуби едно лице, информираат од Јавното обвинителство на Република Македонија (ЈОРМ).

Според првичните информации, како што наведуваат, несреќата се случила откако автобус со гостиварски регистарски ознаки удрил во пешак кој се движел по магистралниот пат Гостивар – Охрид. Како последица на настанатите повреди лицето го загубило животот.

-Јавниот обвинител издаде наредби за обезбедување и прибирање на траги од лице место и за утврдување на евентуално присуство на алкохол во крвта на возачот на автобусот. Издадена е наредба за вршење обдукција на починатото лице. Основното јавно обвинителство Гостивар презема дејствија за целосно расчистување на настанот, соопшти ЈОРМ.​

Би можело да ве интересира

Советникот Усеини се гони за физички и вербални напади, но не и за дивоградбите

Кривична и притвор за возачот на камионот што предизвика сообраќајка кај скопската обиколница

A1on

Расчистено убиство во Струмица, убиецот притворен

A1on

Прегазен мигрант на пругата кај Демир Капија

A1on

Струмичанец убиен, па потопен во буре кај браната Турија

A1on

Државјанин на Северна Македонија загина во сообраќајка во Косово

A1on