Јавното обвинителство досега дало позитивно мислење за 12 барања за амнестија

Од Основното јавно обвинителство соопштија дека денеска пристигнале 66 барања за амнестија, од кои одобрени се 12.

„Во ОЈО за гонење организиран криминал и корупција пристигнаа 29 барања, од кои до овој момент е дадено позитивно мислење за 12. До Основното јавно обвинителство Скопје пристигнати се 37 барања за амнестија. Поднесените барања се доставени до надлежните обвинители кои постапувале по предметите. По нивното разгледување, ќе биде доставено соодветно мислење до судот“, се наведува во соопштението на Обвинителството.

Од утре почнува да тече петдневниот рок за одлучување на судот. По одлуката на судот, оние на кои нема да им биде прифатено барањето за амнестија, имаат три дена за да поднесат жалба. Сѐ уште не се знае кој ќе одлучува за барањата – дали кривичен суд или судечкиот совет на чело до Добрила Кацарска.

Би можело да ве интересира

Советникот Усеини се гони за физички и вербални напади, но не и за дивоградбите

Во Карпош пронајдено безживотно тело на 38-годишен маж

A1on

Поднесено обвинение за сторена тешка кражба

A1on

Поранешен градоначалник на Велес обвинет за злоупотреба на службената положба

A1on

Пресудата за 27 април е на 1056 страници, адвокатите сметаат дека рокот за жалба е прекраток

A1on

ВИДЕО: Ќе се бара екстрадиција за Груевски како организатор на 27 април

A1on