Легендарниот Рик Питино го презема Панатинаикос

Познатиот американски експерт, Рик Питино потврди дека ќе биде новиот тренер на грчкиот гигант Панатинаикос.

Панатинаикос неодамна го отпушти Чави Паскал по поразот од Реал Мадрид во Евролигата, каде по 14 круга има скор 6-8.

Питино е еден од најпрестижните американски експерти, долгогодишен тренер на Кентаки и Луисвил со кого ја освоил НЦАА лигата.

На крајот на 20-тиот и 21-от век, тој го предводеше Бостон Селтикс четири години, не се прослави во НБА лигата, но не го загрози неговиот статус во САД.

„Среќен Божик на сите, благодарам на Димитрис Јанакопулос за единствена можност да го тренирам Панатинаикос, клуб со огромна традиција“, порача Питино.

Би можело да ве интересира

Срна стави крај на фудбалската кариера

A1on

Блатер изненаден од притворањето на Платини

A1on

Тите: Нејмар е меѓу најдобрите тројца фудбалери на светот

A1on

Мурињо сака да предводи репрезентација, а не клуб

A1on

Притворен Мишел Платини

A1on

Чиле убедлив против Јапонија

A1on