Монако по доаѓањето на Анри со најлош ефект во Топ-5 шампионатите

Поранешниот шампион на Франција, тимот на Монако ја игра една од налошите сезони во Лига 1. Раководството се обиде сезоната да ја спаси со поставување на Тјери Анри на тренерската позиција, ни и со неговото доаѓање ништо не се подобри, напротив резултатите се уште полоши.

Монако во 19. коло од фудбалскиот шампионатот на Франција викендот загуби од Генгамп со 0:2 што е деветти пораз во сите натпреварувања од доаѓањето на Анри.

Од 13 октомври, Монако е најлошиот тим од сите екипи во петте насилни првенства во Европа (Франција, Италија, Англија, Шпанија и Германија).

Во Лига 1 Монако е на претпоследното (19) место со биланс три победи, четири нерешени и дури 11 загубени натпревари.

Би можело да ве интересира

ПСЖ предложи размена Нејмар – Погба, Јунајтед одби

A1on

Алвес го објави своето заминување од ПСЖ

A1on

Порто со понуда за Буфон

A1on

Мбапе останува во Франција

A1on

Леонардо ќе ги донесе СМС и Донарума во ПСЖ

A1on

Леонардо нов спортски директор на ПСЖ

A1on