УЕФА го казни Милан со 12 милиони евра за кршење на правилата за финансиски фер-плеј

Европската куќа на фудбалот го казни Милан со 12 милиони евра за кршење на правилата за финансиски фер-плеј.

Казната беше објавена еден ден по елиминацијата на Милан од групите на Лигата на Европа. 12 милиони евра ќе бидат одземени од паричната награда на Милан од наградниот фонд на турнирот.

Италијанскиот клуб нема право да пријави повеќе од 21 играчи за Европа во следните две сезони и се заканува и со вадење од евро турнирите за една сезона, ако не воспостави ред во финансиското работење до јуни 2021 година.

Санкцијата е поради потрошените огромни средства за нови играчи и плати во 2017 година, кои не одговараат на приходите на клубот.

Би можело да ве интересира

Де Лихт ќе стане втор најплатен играч во Серија А по Роналдо

A1on

Кулибали не ја отфрла можноста да остане во Наполи

A1on

Манчини сака да ги освои Мундијалот и ЕП со италијанскиот национален тим

A1on

Jувентус го сака Трипиер во своите редови

A1on

Јуве не сака да му плаќа 10 милиони евра годишно на Рабио

A1on

Родригез: Наполи е клуб со историја, но сега мислам за Колумбија

A1on