УЕФА го објави „најдобриот тим на сите времиња“

По објавувањето на имињата на номинираните за составот на овогодинешниот тим на годината на УЕФА, Европската фудбалска унија го објави и најдобриот тим „на сите времиња“, во кои се вклучени фудбалери од нејзините избори од 2001 година, па досега.

Изборот се базира на тоа колку пати избраните играчи се нашле во најдобрите 11 за годината.

Голман: Икер Касиљас – 6 пати (2007-12 година)

Дефанзивци: Серхио Рамос – 5 пати (2008, 2012-17), Џерард Пике – 5 пати (2010-12, 2015-16), Карлес Пујол – 6 пати (2002, 2005-06, 2008-10) и Филип Лам – 5 пати (2006, 2008, 2012-14). Дани Алвеш исто бил пет пати избран, но има помалку номинации од Рамос и Лам.

Среден ред: Стивен Џерард – 3 пати (2005-07) (и 7 номинации, со што ги надминува Кака, Тони Крос, Роналдињо, Павел Недвед и Зинедин Зидан, кои се исто така биле избрани по три пати); Чави Ернандез – 5 пати (2008-12); Андрес Иниеста – 6 пати (2009-12, 2015-16)

Напаѓачи: Кристијано Роналдо – рекордни 12 пати (2004, 2007-17); Лионел Меси – 9 пати (2008-12, 2014-17) и Тиери Анри – 5 пати (2001-04, 2006).

Би можело да ве интересира

УЕФА ги отфрли жалбите на Португалија и Луксембург за случајот Мораеш

A1on

Милан блиску до договор со УЕФА да не игра во Лигата на Европа

A1on

Платини со официјална изјава по денешните информации за негово апсење

A1on

УЕФА без коментар за притворањето на Платини

A1on

УЕФА во одбрана на одлуката за финалето во Баку

A1on

УЕФА спровела над 200 допинг тестови на репрезентативци во текот на годината

A1on