Хуманитарна акција „И јас сум Дедо Мраз“

Деновиве започна хуманитарниот проект „И јас сум Дедо Мраз“, преку кој се собираат подароци за деца од сиромашни семејства и висок социјален ризик. Мисијата е преку хумани граѓани, организации и институции да се соберат што повеќе подароци и да ставиме насмевки на што повеќе детски лица. Минатата година се собраа преку 3500 подароци.

„Подароците кои ги купувате, може да се новогодишни пакетчиња, играчки или алишта. Откога убаво новогодишно ќе ги спакувате, напишете на едно ливче за кого е наменет подарокот (пол, возраст и што е подарокот). Следното нешто е да се сликате со подароците и да ја поставите сликата на социјални медиуми со хаштаг #ијассумдедомраз. Подароците може да ги оставите до 17 декември во Нано Бар, на 09.12 (недела) во Зоолошка градина Скопје на пункт отворен од 12:00-16:00 или пак да се јавите на телефонскиот број 078 405 264 и да добиете инструкции за достава.

Потоа подароците ќе бидат распределни, и секое дете добива она кое што најмногу би го израдувало. Затоа што сите деца мора да се среќни! Да им ја направиме Новата година навистина среќна и весела“ велат организаторите.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО): Трнлив пат на шимпанзото Коко до неговото враќање дома

Мери Јордановска

Емотивна средба по десет години меѓу шимпанзото Коко и неговиот чувар

Мери Јордановска

Промоција на „ЗОО Азбука“ и забава „School’s out” во Зоолошката градина

Ана Ололовска

Четврти Светски хуманитарен пикник во Градски парк

Ана Ололовска

Лавицата Акети и ему птици- нови жители на Скопје ЗОО

Ана Ололовска

Хуманитарна иницијатива „Ride4Women“

Ана Ололовска