ОН: Во Јемен треба да се обезбеди храна за 20 милиони луѓе

Светската програма за храна на ОН денеска соопшти дека истражувањето во Јемен покажало дека повеќе од 15 милиони луѓе се наоѓаат во „кризна“ ситуација и оти бројот може да стаса до 20 милиони, доколку набрзо не биде овозможена помош во храна.

Јеменски, но и меѓународни експерти, во октомври спроведоа истражување согласно меѓународниот систем за класификација на кризи во поглед на храната, и тоа покажа дека 65 илјади луѓе се на ниво оквалификувано како „катастрофално“.

„Таа бројка може да се зголеми на 237 илјади доколку помош не биде испратена“, се наведува во соопштението на Светската програма за храна.

Би можело да ве интересира

ОН: Индија за десет години извлече од сиромаштија 271 милион луѓе

ОН покренува истрага на Филипини поради „војната против дрогата“

ОН: Во Јемен годинава има 460.000 регистрирани случаи на колера

Ана Ололовска

Стејт департмент: ОН обелоденија една од најзагрижувачките статистики за безнадежноста и хуманитарната криза во Венецуела

Ана Ололовска

ОН: Во Венецуела се убиени 5.300 лица поради „отпор кон властите“

Итна седница на Советот за безбедност на ОН за Либија, нема согласност околу осудата за нападот на мигрантите

Ана Ололовска