ВИДЕО: Темелковски вети станица за мерење на загаденоста на воздухот, но не ја изгради

Во предизборниот период Филип Темелковски како кандидат за градоначалник на општина Кисела Вода вети изградба на мерна станица за проверка на загаденоста на воздухот.

„Жителите на Скопје и на општина Кисела Вода директно ги чувствуваат ефектите од енормното загадување на воздухот. За навремено и детаљно информирање, планираме изградба на мерна станица. Во план е проектот да се реализира во соработка со Министерството за животна средина и просторно планирање“, стои во изборната програма, каде што рокот е до крајот на 2018 година.

Но, и пред крајот на рокот не е започнат процесот за изградба на мерна станица. Градоначалникот Филип Темелковски вели дека сè уште бара донација.

„Немаме поставено мерна станица. Бараме донација“, вели Темелковски

Од Министерството за животна средина и просторно планирање се оградија, велат немале во план да постават мерна станица.

„Немаме во план да поставиме мерна станица во Кисела Вода“, велат од ресорното Министерство.

Кристијан Ландов

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Пожарот изгоре сè, ѝ остана само една кеса во рацете

Мери Јордановска

Темелковски на протест со жителите на Кисела Вода за дислокација на Центарот за зависници

A1on

„Улици“ скинале кабел, пола Кисела Вода без струја

A1on

ВИДЕО: Гори стан во Кисела Вода, има заглавени станари во зградата

A1on

Во Скопје ќе се одбележи Светскиот ден на рускиот јазик

A1on

Награди за најдобрите ученици, спортисти и просветни работници во училиштата и градинките

A1on