Куп на Македонија: Победа ја елиминираше Шкендија

Екипата на Победа попладнево ја совлада Шкендија со 2:0 во Купот на Македонија, и со тоа го елиминираа бранителот на титулата од понатамошната борба за трофејот. Јаник Макота даде по еден гол во двете полувремиња. Тимот од Прилеп славеше победа и на првиот натпревар во Тетово со 1:0.

Екипата на Работнички по вторпат загуби од Македонија ЃП и исто така е елиминирана во четвртфиналето на Купот. Македонија славеше со 1:0, а стрелец на единствениот гол беше Христијан Кировски. Првиот натпревар заврши со ист резултат.

Беласица, пак, со 2:0 победи против Силекс и го потврди пласманот во полуфиналето. Стрелци на головите за домашниот тим беа Милушев и Ѓорѓиев.

Последен патник во полуфиналето е Академија Пандев, кој убедливо победи против Кораб во Дебар со 6:1. Првиот меч исто така беше во корист за струмичани, кои победија со 3:1.

Резултати од четвртфиналето на Купот на Македонија:
Кораб – Академија Пандев 1:6
Победа – Шкендија 2:0
Работнички – Македонија ЃП 0:1
Беласица – Силекс 2:0

Би можело да ве интересира

Познати можните противници на Шкендија во првото квалификациско коло од ЛШ

A1on

Металург сензационален победник во Купот на Македонија

A1on

Вардар ќе го брани трофејот од Купот на Македонија

A1on

Парондо: Барселона се фаворити, ние немаме што да изгубиме

A1on

Македонија ЃП и Академија Пандев во финалето на Купот на Македонија

A1on

Куп на Македонија: Академија Пандев ја совлада Победа

Sandra Boshkovska