На Скопскиот аеродром пречекан два милионитиот патник

Ивана Николоска од Прилеп, која живее во Мелбурн, е два милионитиот патник на Скопскиот аеродром.

Таа претпладнево пристигна од Доха со летот на „Катар Ервејс“, а на аеродромот беше пречекана од министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, извршниот директор на ТАВ Македонија Алпер Ерсој и претставници на компанијата.

Во кусата изјава за медиумите Николоска рече дека доаѓа во Македонија за претстојните празници и оти е изненадена, но и среќна што токму таа е два милионитиот патник.

– Ова е навистина големо изненадување. Многу ми е мило што јас сум избраниот патник. Се надевам дека ќе се множат уште многу во иднина, рече Николоска.

Со зимскиот ред на летање од Меѓународниот аеродорм Скопје функционираат 37 редовни авиолинии до 35 дестинации.

Би можело да ве интересира

Реконструкцијата на патот Битола-Демир Хисар готова до август, Сугарески очекува скок во реализацијата на капитални инвестиции

A1on

Интензивно се работи на регионалниот пат Штип-Радовиш, реконструкцијата ќе заврши во август

A1on

Од денеска од Скопје до Штип за половина час, пуштен новиот автопат

A1on

Железничка линија Скопје-Солун-Скопје од 15 месецов

A1on

Владата и „МАКАМ-ТРАНС“ ќе работат на решавање на проблемите на превозниците

A1on

Сугарески задоволен од реализацијата на капиталните инвестиции во вториот квартал

A1on