Чеферин: Во УЕФА има писмо од ВАДА дека Рамос е чист

Претседателот на УЕФА, Александар Чеферин, соопшти дека не треба да им се верува на информациите од „Фудбал Лејкс“ за наводно допингување на капитенот на Реал, Серхио Рамос.

Според изворот, Шпанецот бил позитивен на допинг-тест пред финалето на Лигата на шампионите во 2017 година, но не бил казнет по писмо испратено од клубот до УЕФА.

– Не треба да разговарате за ова. УЕФА има писмена изјава од ВАДА која јасно наведува дека правилата не биле повредени. Најавторитетното тело во светот вели дека сè е во ред. Немам ништо повеќе да кажам, изјави Чеферин.

Би можело да ве интересира

Ван Гал: Меси треба да се запраша зошто толку време не ја освоил Лигата на шампионите

A1on

Чех назначен за технички советник во Челзи

A1on

Нејмар ќе ги пропушти првите три натпревари во Лигата на шампионите

A1on

УЕФА ги отфрли жалбите на Португалија и Луксембург за случајот Мораеш

A1on

Милан блиску до договор со УЕФА да не игра во Лигата на Европа

A1on

Платини со официјална изјава по денешните информации за негово апсење

A1on