Шкендија повторно ја зголеми предноста во однос на Вардар

Во Првата македонска фудбалска лига попладнево се одиграа натпреварите од 18.коло по кое актуелниот шампион и лидер на табелата Шкендија ја зголеми предноста пред Вардар на пет бода.

Тетовци во градското дерби ја совладаа Ренова, додека Вардар одигра само реми со Академија Пандев.

Постигнати резултати:

Академија Пандев – Вардар 0:0
Победа – Македонија ЃП 0:2
Работнички – Шкупи 0:2
Ренова –Шкендија 0:3
Силекс – Беласица 1:0.

Табела: Шкендија 40 бода, Вардар 35, Академија Пандев 30, Работнички 26, Шкупи 23, Македонија ЃП 21, Ренова 21, Силекс 18, Победа 17, Беласица 17.

Би можело да ве интересира

Познати можните противници на Шкендија во првото квалификациско коло од ЛШ

A1on

Парондо: Барселона се фаворити, ние немаме што да изгубиме

A1on

Стартуваше второто издание на кампот на Реал Мадрид Фондацијата во Охрид

А1он

Вардар ќе биде исфрлен од Европа ако не ги подмири долговите

А1он

Извлечени полуфиналните двојки во Купот на Македонија

А1он

Куп на Македонија: Победа ја елиминираше Шкендија

А1он