Македонија во група со Полска и Австрија во квалификациите за Европското првенство во 2020

Фудбалската репрезентација на Македонија ги доби своите противници за квалификациите за ЕП 2020.

Македонија ќе игра во групата „Г“ заедно со Полска, Австрија, Израел, Словенија и Латвија.

Европското ќе се одржи во 12 градови – Лондон, Минхен, Рим, Баку, Санкт Петербург, Букурешт, Амстердам, Даблин, Билбао, Будимпешта, Глазгов и Копенхаген.

Најдобрите две репрезентации од секоја група ќе изборат пласман на Европското, а уште четири селекции ќе обезбедат пласман на континенталниот собир по одигрувањето на плеј-офите во Лигата на Нациите

Еве ги и сите квалификациски групи за ЕП 2020, чии дуели започнуваат на 21 март 2019, а ќе завршат на 19 ноември истата година.

Група А: Англија, Чешка, Бугарија, Црна Гора, Косово
Група Б: Португалија, Украина, Србија, Литванија, Луксембург
Група Ц: Холандија, Германија, Северна Ирска, Естонија, Белорусија
Група Д: Швајцарија, Данска, Република Ирска, Грузија, Гибралтар
Група Е: Хрватска, Велс, Словачка, Унгарија, Азербејџан
Група Ф: Шпанија, Шведска, Норвешка, Романија, Фарски Острови, Малта
Група Г: Полска, Австрија, Израел, Словенија, МАКЕДОНИЈА, Летонија
Група Х: Франција, Исланд, Турција, Албанија, Молдавија, Андора
Група И: Белгија, Русија, Шкотска, Кипар, Казахстан, Сан Марино
Група Ј: Италија, Босна и Херцеговина, Финска, Грција, Ерменија, Лихтенштајн.

Би можело да ве интересира

Романија ја порази Англија на ЕП 21

A1on

Познати можните противници на Шкендија во првото квалификациско коло од ЛШ

A1on

Парондо: Барселона се фаворити, ние немаме што да изгубиме

A1on

Роналдо: Одигравме добро, но топката едноставно не нè сакаше

A1on

Роналдо се повреди на натпреварот со Србија

A1on

Квалификации за ЕП 2020: Англија и даде 5 гола на Црна Гора, Франција продолжи шампионски

A1on