Луѓето со поголема тежина се поотпорни на студ, но не секогаш

Истражување спроведено на десетици пливачи, како и повеќе студии претходно, покажа дека луѓето кои имаат повеќе маснотии во телото, се поотпорни на студ, бидејќи масните наслаги ги штитат внатрешни органи, објави порталот „Попјулар Сајенс“.

Од друга страна, пак, реалноста покажува дека луѓето со поголема тежина честопати се позимурливи од оние со просечна тежина. Мозокот комбинира два параметра – температурата на телото одвнатре и температурата на површината на кожата, за да одлучи како телото да реагира на студот.

Психологот Кетрин O’Брајан објаснува дека пополничките луѓе чувствуваат студ поради поголемата површина на кожата, но и поради други фактори кои влијаат на тоа. Поситните луѓе кои имаат поголема површина кожа во однос на нивниот вкупен обем на телото, се уште поизложени на студ, но брзо се приспособуваат, додека пак, лицата со поголема мускулна маса имаат подобра заштита на кожата, оти самите мускули генерираат поголема телесна топлина.

– Често се шегуваме дека студот најдобро го поднесуваат луѓе кои се и здрави и дебели, вели докторката.

Тоа, според неа, значи дека во сѐ, па и во дебелината, треба да сме умерени.

Би можело да ве интересира

Диети препорачани од СЗО

A1on

Скоро две милијарди возрасни луѓе во светот страдаат од прекумерна тежина

A1on

Има 210 килограми, а луѓето ѝ плаќаат да јаде во живо

Sandra Boshkovska

Јужнокорејска диета со црн ориз

A1on

Трансформација за 30 дена: Купуваше облека XXXL, а потоа одеднаш се појави во фустан величина S…

A1on

Американците пониски и подебели од пред 20 години

A1on