Настинката не мора да е пречка за фитнес тренизите

Љубителите на фитнес вежбите и здравиот живот често се во дилема дали да продолжат со физичка активност кога се настинати.

Општото правило гласи: Доколку настинката се чувствува над вратот (грло, нос), може да се вежба; ако пак, настинката причинува болки во градите, во мускулите, дразнење на стомакот, не треба да се вежба.

Според истражувачи од Универзитетот Бол Стате во американската сојузна држава Индијана, умерени вежби не влијаат на траењето и влошување на настинката. Напротив, 30 до 45 минути пешачење, трчање или возење велосипед дневно, може да го преполови ризикот од дишни инфекции.

Сепак, стручните лица препорачуваат: без претерување и дека телото само ќе сигнализира дали е подготвено или не за тренинг.

Би можело да ве интересира

Диети препорачани од СЗО

A1on

Се што не сте знаеле за лукот – одличен е за слабеење

A1on

Скоро две милијарди возрасни луѓе во светот страдаат од прекумерна тежина

A1on

Има 210 килограми, а луѓето ѝ плаќаат да јаде во живо

Sandra Boshkovska

Јужнокорејска диета со црн ориз

A1on

Трансформација за 30 дена: Купуваше облека XXXL, а потоа одеднаш се појави во фустан величина S…

A1on