Хамилтон избегна казна пред трката во Бразил

Луис Хамилтон избегна евентуална казна поради ситуацијата меѓу него и Сергеј Сироткин во квалификациите за ГН на Бразил.

На истото место каде што Британецот го помина Тимо Глок пред десет години за да ја освои својата прва светска титула, тој сега го попречи болидот на Вилијамс. Хамилтон се обиде да се тргне од патот на Сирокин, но тој го одбра правецот, по кој Русинот реши да го избегне. Брзата реакција на Сергеј спречи несреќа меѓу двајцата.

По завршувањето на квалификациите, петкратниот светски шампион го обвини дебитантот на Вилијамс дека се вознемирува.

– Според моето знаење, никој зад мене не беше во брз круг. Јас намалив брзина за да го задржам растојанието со пилотот пред мене, и одеднашсе појави болид. Си реков, боже, некој во брза обиколка ли е, изјави Хамилтон по квалификациите.

По сведочењето, стјуардите откриле дека Сирокин не бил во брз круг, туку само се подготвувал за таков. Поради оваа причина, тие пресудиле дека Хамилтон не го попречил и нема причина да биде казнет.

Би можело да ве интересира

Хамилтон: Обвинувајте ги правилата, а не пилотите за „здодевната Ф1“

A1on

Хамилтон ја освои Големата награда на Франција

A1on

Пилотите на Мерцедес најбрзи во квалификациите за француското Гран-при

A1on

Ботас: Мерцедес не треба да се смета за фаворит во Франција

A1on

Верстапен: Подобро е да се учи од грешките во Формула еден, отколку во послабите серии

A1on

Кими за Фетел: Во Формула 1 сакаат борба, а потоа ве казнуваат за тоа

A1on