Најбрзиот мотоцикл во светот во 2020 година ќе биде електричен

Производителот на мотоцикли „Кертис“ конечно ќе го реализира својот концепт на електричен мотоцикл, кој ќе влезе во масовно производство.

Компанијата најави два нови модели, кои претставуваат комерцијални верзии на нејзиниот прототип „Зевс“, наречени „Кафе“ и „Бобер“. Тие треба да се појават во 2020 година.

Прототип верзијата „Зевс“ беше објавена во мај, но оттогаш дизајнот значително се промени.

Според „Кертис“, двата нови модели имаат „еволуиран“ дизајн и подобрена технологија која испорачува максимална брзина од 450 километри на час и забрзување од нула до сто километри на час за 2,1 секунди, со мотор од 140 коњски сили

Сето ова ќе ги направи мотоциклите најбрзите сериски модели во светот.

Сликите на „Кертис“ се уште изгледаат концептуално, со оглед на нереалното седење или недостигот на огледала. Ова значи дека можеме да очекуваме некои козметички промени пред официјалната премиера.

„Кертис“ неодамна објави уште еден електричен прототип наречен „Хера“.

Би можело да ве интересира

Гладни за секоја кривина: Претставени новиот Porsche 718 Spyder и 718 GT4

A1on

Новиот T-Cross доби пет ѕвезди во Euro NCAP тестовите

A1on

ВИДЕО: Класичниот Астон Мартин во новото продолжение на Џејмс Бонд

A1on

БМВ се спојува со Јагуар ланд ровер

A1on

Фиат Крајслер ја повлече понудата за спојување со Рено

A1on

Рено ги одложи разговорите за соединување со Фиат Крајслер

A1on