Ѓоковиќ и официјално број еден

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ од денеска и официјално се врати на првото место на ранг-листата на Асоцијацијата на тенсики професионалци.

Пред точно две години Ѓоковиќ последен пат беше на чело на АТП, а пред само четири месеци беше на 22.место.

Тенисери во ТОП 10 на најновата ранг листа што АТП ја објави денеска:

1. (2) Новак Ѓоковиќ (Србија) 8.045 поени
2. (1) Рафаел Надал (Шпанија) 7.480
3. (3) Роџер Федерер (Швајцарија) 6.020
4. (4), Хуан Мартин Дел Потро (Аргентина) 5.300
5. (5) Александар Зверев (Германија) 5.085
6 (6), Кевин Андерсон (Јужна Африка) 4.310
7. (7) Марин Чилиќ (Хрватска) 4.050
8. (8) Доминик Тим (Австрија) 3.895
9. (11) Кеи Нишикори (Јапонија) 3.390
10. (9) Џон Изнер (САД) 3.425 …

Би можело да ве интересира

Багдатис ќе се пензионира по „Вимблдон“

A1on

Мареј првпат победи на турнир по враќањето од повредата

A1on

Дел Потро имаше успешна операција на коленото

A1on

Федерер избори финале во Хале

A1on

Чориќ го предаде мечот на турнирот во Хале

A1on

Федерер со драматична победа во Хале

A1on