Париз: „Алфа Ромео“ од 25 милиони долари подготвен за аукција

На аукцијата што ќе се одржи во февруари 2019 година во Париз ќе биде понудено и едно од ремек-делата на предвоената италијанска автомобилска индустрија – „Алфа Ромео 8Ц 2900Б Турнинг Берлинета“ од 1939 година, за која се проценува дека ќе достигне цена од дури 25 милиони долари.

Во добата кога на сцена се уште не стапиле производителите како „Ферари“ и „Ламборџини“, „Алфа Ромео“ бил синоним за елегантни и високоперформансни италијански автомобили кои будат страст за возење и од кои застанува здивот.

Тој модел, оргинално дизајниран со идеја да учествува во автомобилски трки, бил базиран на шасија „Алфа Ромео 8Ц 35 Гранд при“.

Се наведува дека производната верзија користела за погон редовен осмоцилиндричен 2,9-литарски мотор опремен со два компресори.

Верзјата 2900Б, за која станува збор, претрпела одредени промени во однос на оргиналната 2900, со цел автомобилот да биде покомфорен и посигурен, но и понатаму имала завидни перформанси на патот, со многу впечатлива надворешност.

Примерокот што ќе се најде на аукцијата е еден од само петте направени во таа конфигурација, во соработка со италијанскиот производител на каросерии, фирмата „Турнинг“.

Би можело да ве интересира

Гладни за секоја кривина: Претставени новиот Porsche 718 Spyder и 718 GT4

A1on

Во Париз се продава револверот со кој се уби Ван Гог

A1on

Дресот на бејзбол легендата Бејб Рут продаден за 5,6 милиони долари

A1on

Новиот T-Cross доби пет ѕвезди во Euro NCAP тестовите

A1on

ВИДЕО: Класичниот Астон Мартин во новото продолжение на Џејмс Бонд

A1on

БМВ се спојува со Јагуар ланд ровер

A1on