БМВ повлекува околу 1,6 милиони возила поради ризик од пожар

Германскиот производувач на автомобили БМВ (BMW) повлекува околу 1,6 милиони дизел возила во Европа и Азија заради потенцијална опасност од пожар во нивните мотори.

Повлекувањето доаѓа по истрагата на БМВ, со која е откриено дека течноста за ладење на моторот може да истече од единицата за рециркулација на издувните гасови. Дефектот може да доведе до фрлање искри во текот на возењето, а во „екстремни случаи” и да предизвика пожар, соопшти компанијата.

Се повлекуваат возилата со четирицилиндрични и шестцилиндрични мотори, произведени помеѓу 2010 и 2017 година, прецизираа од БМВ.

Компанијата соопшти дека ќе изврши тестирање и по потреба ќе ги замени компонентите.

Би можело да ве интересира

Гладни за секоја кривина: Претставени новиот Porsche 718 Spyder и 718 GT4

A1on

Новиот T-Cross доби пет ѕвезди во Euro NCAP тестовите

A1on

ВИДЕО: Класичниот Астон Мартин во новото продолжение на Џејмс Бонд

A1on

БМВ се спојува со Јагуар ланд ровер

A1on

Фиат Крајслер ја повлече понудата за спојување со Рено

A1on

Рено ги одложи разговорите за соединување со Фиат Крајслер

A1on