УНИЦЕФ: Во Нигерија ослободени 833 деца-војници

Локалната милиција во североисточна Нигерија, која се бори против екстремистичката исламистичка организација Боко Харам, денеска ослободи 833 деца-војници, соопшти УНИЦЕФ.

Децата-војници се ослободени од локалната милиција под името Здружени цивилни оперативни сили (ЦЈТФ), кое е формирано е во 2013 година од неколку самоорганизирани групи во нигериската сојузна држава Борно.

Меѓу ослободените деца некои имаат само 11 години.

Би можело да ве интересира

Најмалку 30 луѓе загинаа во трикратен самоубиствен напад во Нигерија

A1on

УНИЦЕФ: Во светот има 115 милиони оженети момчиња

A1on

Принцот Едвард посети градинка во која децата и воспитувачките прават пионерски чекори во социо-емоционалниот развој

A1on

УНИЦЕФ: Ослободени 900 деца користени во војната во Нигерија

A1on

Убиени десет војници во напад на Исламска држава во Нигерија

A1on

Киднапирани двајца вработени во нафтената компанија Шел во Нигерија

A1on