Семејството на Јане Ченто нуди 530 илјади евра за тој да се брани од слобода

В четврток на 18 октомври во Апелациониот суд во Скопје ќе се одржи јавна седница по жалбата на обвинетиот Јане Ченто за да му биде укината мерката притвор, потврдија негови роднини за „Макфакс“. Сестрата на Ченто потврди дека на судот му понудиле гаранција од 530.000 евра за нејзиниот брат да се брани од слобода.

Кривичниот совет на скопска единица претходно му го одби барањето за укинување на притворот на Јане Ченто, претседателот на македонското патриотско здружение „Пере Тошев”. Седницата во скопска Апелација е по барање на Ченто. Неговата адвокатка Валентина Тодоровска, за „Макфакс“ рече дека сè уште нема добиено покана за присуство на седницата.

Ченто е еден од 33 обвинети за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста, заедно со Митко Чавков, петтемина пратеници од Собранието, организаторите на иницијативата „За заедничка Македонија“, полициски службеници… На рочиштето на 16 октомври, треба да сведочи загрозениот сведок, како еден од 36 сведоци кои ги предложи Обвинителството.

Кривичниот суд во Скопје им ги одбил гаранциите на пратениците Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов да се бранат од слобода, па и тие имаат можност да ја обжалат одлуката пред скопска Апелација.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

Пресудата за 27 април е на 1056 страници, адвокатите сметаат дека рокот за жалба е прекраток

A1on

ВИДЕО: Ќе се бара екстрадиција за Груевски како организатор на 27 април

A1on

Кацарска нема да ги суди организаторите на „27 април“

A1on

Ем помилувани за 27 април ем бараат два милиона евра трошоци за адвокатите

Васко Маглешов

Куќен притвор за тројца обвинети организатори на крвавиот четврток

A1on

Јанакиески, Вељаноски, Ристовски и Атанасовски обвинети дека го организирале крвавиот четврток

Васко Маглешов