Кај гевгелиското село Смоквица откриени 83 мигранти

Македонската полиција денеска кај село Смоквица пронајде 83 илегални мигранти, од кои 11 малолетни лица, во возило влекач сопственост на фирма и управувано од гевгеличанец.

МВР соопшти дека утрово во 8:10 часот во близина на село Смоквица полицајци од Полициската станица за граничен надзор и гранична контрола „Богородица“ спречиле криумчарење мигранти во товарно моторно возило влекач со гевгелиски регистарски ознаки сопственост на фирма, а управувано од возач Р.Р. од Гевгелија.

Во товарниот простор од возилото пронајдени се 83 илегални мигранти од кои 11 малолетни лица. Десет од малолетните лица се од Пакистан и еден од Авганистан, додека меѓу 72-та полнолетни мигранти четворица се од Ирак, еден од Индија, еден од Авганистан и 66 од Пакистан.

Возачот е обезбеден за понатамошна постапка, а лицата во моментов се наоѓаат во Прифатниот Центар во Гевгелија, соопшти МВР.

Би можело да ве интересира

Речиси 900 илјади мигранти во ЕУ чекаат одлука за своите молби за азил

A1on

Австриски експерти: Илегални мигранти бегаат од Балканот

A1on

Дванаесет мигранти се удавија во близина на Бодрум

A1on

Најдени телата на осум мигранти од потонатиот брод во близина на Бодрум

A1on

Потона брод со мигранти во близина на Бодрум

A1on

Пронајдени десет мигранти од Пакистан во возило на автопатот Гевгелија-Скопје

A1on