Владата нема да ја коментира одлуката на Уставниот суд

Владата нема да толкува одлуки на Уставен суд во ниту една ситуација, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски, одговарајќи на новинарско прашање како ја коментираат одлуката на уставните судии за отфрлање на иницијативата за оспорување на референдумот.

– Тоа што го имавме ние за референдумот го искажавме повеќе пати. Сметаме дека тоа е највисокото демократско право на еден граѓанин во една слободна демократија, рече Бошњаковски.

Би можело да ве интересира

Собранието утре ќе ги гласа предлозите за избор на нови членови на Владата

A1on

ВИДЕО: „Метлата“ на Заев – неуспешна шминка за лошите политики

Галена Николовска-Ризвановиќ

Јовановиќ: Метлата требаше да ги фати оние кои местеа милионски тендери

A1on

Ревматолог за култура, финансиски консултант за екологија, инженер за политички систем

Мери Јордановска

Биографијата на Заев за министер за финансии како во времето за Тито

A1on

Наместо да мете криминал и неспособност, со метлата Заев се назначи и за министер за финансии

A1on