Вучиќ: Ќе ги продолжиме разговорите со Приштина

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека Белград ќе ги продолжи разговорите со Приштина, но дека најверојатно нема да биде постигнат договор.

– Важни се разговорите па дури и ако не постигнеме договор, што е најверојатно, затоа што некој после нас ќе мора да го постигне, бидејќи без долгорочно градење мир нема да бидеме во ситуација да продолжиме со вака успешни економски резултати, рече Вучиќ.

Тој изјави дека мора да се грижи за децата, а не за тоа „како да се додвориме на оние кои сакаат лесни решенија од кои главно не боли глава“.

– Тоа е кога рак лекувате со аспирин, коментираше Вучиќ.

Тој уште оцени дека денес во регионот многумина не сакаат стабилност и мир туку продолжување на перманентниот судир меѓу Србите и Албанците.

Би можело да ве интересира

Тачи: Ако оваа година не се разбереме со Србија, ќе влеземе во опасна зона

A1on

Иселувањето на младите ја чини Србија од 1,2 до 2 милијарди евра годишно

A1on

ВИДЕО: Поројни дождови го парализираа Белград, „гејзери“ се формираат на улиците, водата влегува во возилата

A1on

Вучиќ: Смешно ми е кога во медиумите ќе прочитам дека Србија води кампања против Црна Гора

A1on

Вашингтон: Белград и Приштина да преговараат без провокации и да се вратат на дијалогот

A1on

Харадинај: Нема да седиме со скрстени раце пред планот на Белград за дестабилизација на Косово

A1on