ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Рутинска контрола се претвори во филмска потера, која заврши со вооружена пресметка

Снимка од полициски хеликоптер покажа ескалација на рутинска контрола на автопат во Тексас. Целата ситуација изгледаше како холивудски филм.

Според американските медиуми, полицајците го сопреле црниот Крајслер 300 кој бил управуван од Ернест Мануел Монтелонго бидејќи возел во спротивна насока.

Наместо да покаже документи, Монтелонго се обидел да побегне со отворени врати.

Драматичната потера заврши со воена пресметка – 33-годишниот Монтелонго пукал на полиција, која возврати на огнот.

Напаѓачот ранет падна на земја, а нешто подоцна подлегнал на повредите во болница. Во пукањето ранет е и еден полицаец, кој се опоравува.

Би можело да ве интересира

Американците се сомневаат дека Иран запленил танкер на ОАЕ во Ормутскиот теснец

Си-Ен-Ен: Асанж ја координирал вмешаноста на Русија во изборите во САД

САД и Русија со мали изгледи за успех на преговорите за стратешка стабилност

Ана Ололовска

Марк Еспер официјално номиниран за министер за одбрана на САД

Ана Ололовска

Пентагон веројатно в четврток ќе добие нов шеф

Ердоган планира заедничко производство на оружје со Русија