Поради лажна закана од бомба беше евакуирана метро станицата Черинг Крос

Британската полиција соопшти дека дојавата за бомба во метро станицата Черинг Крос била лажна, а мажот кој се закануваше е приведен.

Приведениот е 38-годишен маж кој има психички проблеми. Тој утрово стоеше на шините и се закануваше дека ќе активира бомба. Поради неговите закани метро станицата источно од Трафалгар беше евакуирана и не работеше повеќе од еден час.

Во инцидентот нема повредени лица, а станицата Черинг Крос е пуштена за сообраќај.

Би можело да ве интересира

Гардијан: Руски тролови шират дезинформации за обид за убиство на Борис Џонсон

A1on

Џонсон: Брегзит во октомври, со или без договор

A1on

Нема пожар во Парламентот во Лондон

A1on

Евакуиран Парламентот во Лондон по предупредување за пожар

A1on

Хант: Загрижени сме да не почне случајна војна

A1on

Британскиот министер за Блиски Исток утре во посета на Иран

A1on