(ВИДЕО) Грчева: Го тестираат трпението на народот, ние нема да се смириме додека не се распушти ненародното Собрание

Овој народ е доведен до ѕид од една предавничка тајфа, но нашиот глас ќе стигне до секој, изјави Солза Грчева на протестот против промена на името пред Собранието на Република Македонија.

– Синоќа се случи нешто што не верував дека ќе доживеам во својата татковина. Беа испукани 30 шок-бомби на сопствениот народ. Но, никој не се плаши од солзавци и шок бомби, рече Грчева.

Таа рече дека власта е фашистичка и сака да создаде фашистичка творба.

– Сакаат да не се погребуваме на македонски православни гробишта, но ние нема да го дозволиме тоа, додаде Грчева.

Таа рече дека замислиле оваа нација да нема минато, но дека овој народ додека има паметни и вредни луѓе нема да го дозволи тоа.

– Го тестираат трпението на народот, но овој народ е камен и никој не може да го измести. Нема да се смириме додека не се распушти ова ненародно Собрание, сите до 1 има да го напуштат, рече Грчева.

Според неа, Владата не е легитимна бидејќи и Собранието не е легитимно.

Грчева побара секој ден, во сите градови и села народот да пресече.

– Ние сме на страна на правдата и правдината. И не само тоа, ние сме на страната на правото. Тие кршат се, тоа е нашата шанса да ги уништиме. Да им покажеме со кого си имаат работа, рече Грчева.

Виктор Јованов

Би можело да ве интересира

Трајко Димков и Артан Груби ќе учествуваат во Комисијата за избор на работници од УБК

A1on

Собранието утре ќе ги гласа предлозите за избор на нови членови на Владата

A1on

Новите имиња за министри до крајот на неделата, по нив и на променетите директори

A1on

Темелковски на протест со жителите на Кисела Вода за дислокација на Центарот за зависници

A1on

До петок предлозите за реконструкција на Владата во Собрание

A1on

(ВИДЕО) Џафери-Џангшу: Посетата силен придонес за унапредување на соработката

A1on