(ВИДЕО) Кирацовски: Делото на Кирил и Методиј е водилка да работиме за општо добро на сите граѓани

Генералниот секретар на СДСМ Александар Кирацовски, по повод 24 мај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на словенската писменост и култура упати честитка до граѓаните на Република Македонија.

„Во мое име и во име на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, упатувам честитка до граѓаните по повод 24-ти мај.

Денеска со особена гордост и достоинство, го славиме денот на сесловенската писменост и култура, го славиме делото на браќата Кирил и Методиј.

Светите Просветители Кирил и Методиј имаат уникатно историско и културно значење за целиот свет, особено за Македонија, промовирајќи ја нашата татковина како родилка на сесловенската писменост и култура.

Нивната дејност нека биде пример и водилка за сите нас, да се стремиме и да работиме за општо добро, за подобро заедничко утре на сегашните и идни генерации.

Делото на Кирил и Методиј е наша водилка да работиме за доброто на сегашните и идни генерации“, се вели во честитката на Кирацовски до граѓаните на Република Македонија.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Мицкоски се уште го брани криминалот на Никола Груевски и тоа е единствениот негов фокус и константа

A1on

СДСМ: Лашкоска е симбол на непотизам, ВМРО-ДПМНЕ нема чесни и одговорни личности

A1on

СДСМ: Државата за првпат враќа пари директно кај граѓаните

A1on

СДСМ: Обвинетиот Димовски да одговори за случајот „Топлик” на СЈО и како добил државно земјиште заедно со Хидро Мицкоски

A1on

СДСМ: Расипничкото ВМРО-ДПМНЕ не го разбира концептот за враќање пари кон граѓаните

A1on

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ги ограби граѓаните и докажа дека не може да донесе ниту подобар стандард

A1on