„Република Илинденска Македонија“ – нова понуда за решение на името?

„Република Илинденска Македонија“ е нов предлог за името кое според дипломатски извори е понудено од македонската страна во преговорите. Според истите извори, било кое име, па и “Република Илинденска Македонија“ ќе мора да биде за севкупна употреба како што инсистира Грција.

Иако како најблиско решение досега се спомнуваше името „Република Горна Македонија“, напишано одвоено и со превод на англиски, извори за А1он тврдат дека „Република Илинденска Македонија“ е предлог по последниот сет разговори кои се одвиваа помеѓу двете страни. Според досегашните информации, доколку дојде до договор за меѓународно име на државата, тоа треба да биде запишано во Обединетите нации, а по уставните измени, се предлага да биде име за севкупна употреба.

По денешната средба помеѓу македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев со поголем оптимизам отколку Алексис Ципрас. Грчкиот премиер кажа дека се уште не може да се зборува за договор.

– Грција и Поранешната Југословенска Република Македонија (ФИРОМ) направија прогрес во разговорите за името, но сè уште не се во позиција да зборуваат за договор, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас, по средбата со премиерот Зоран Заев во Софија, пренесе „Катимерини“.

Од друга страна, Зоран Заев Заедно кажа дека со Ципрас разгледале можни опции за креативни решенија, кои македонската страна ги презентирала во последната фаза од преговорите.

– Следуваат консултации во двете земји, со релевантните политички фактори, информира Заев на прес-конференцијата во Софија.

Премиерот нагласи дека со Ципрас суштествено разговарале за неколку опции, при што утврдиле една опција, која може да биде прифатлива за двете страни. Продолжуваат консултации на домашен терен во двете земји. Заев нагласи дека доколку е можно практично спроведување на тоа решение, тогаш всушност има решение. Премиерот не прецизираше за какво решение станува збор, ниту директно одговори дали на средбата станало збор за промена на македонскиот Устав.

Би можело да ве интересира

Од денеска нови регистарски таблички со NMK

A1on

Почнува издавањето на новите таблички со ознаката NMK

A1on

„Македонија вечна“, стана „Северна Македонија вечна“

A1on

Сајтот за туристичка промоција „Macedonia timeless“ причина за препукување меѓу власта и опозицијата во Грција

A1on

Нимиц: Се измачив со користењето на „ПЈРМ“, Преспа е врв на мојата кариера

A1on

Северна Македонија или Македонија? Караџовски и Адеми расправаa како да ја пишува државата на извештајот

A1on