Звер: Бојкотот на опозицијата штетен за Македонија

Словенечкиот европратеник Милан Звер смета дека бојкотот на работата на македонското Собрание од страна на опозицијата само дополнително ќе го отежне патот на Македонија кон ЕУ и ќе им даде можност на противниците на земјата да го искористат тоа против неа.

– Последните политички настани во вашата земја предизвикуваат загриженост за сите нас кои ве поддржуваме на вашиот многу тежок пат кон европска интеграција. Во демократско општество како вашето секој вид опструкции на работата на националното Собрание е контрапродуктивно и многу штетно за напредокот како и за имиџот на вашата земја. Вашите противници нема да штедат ни напори ни време за да ја искористат ситуацијата и уште повеќе да го отежнат вашиот напредок кон ЕУ, вели европратеникот Звер во изјава за МИА.

Затоа, како што вели, ги повикува сите инволвирани страни да ја смират ситуацијата, да покажат политичка зрелост и да се обидат да ги решат проблемите на мирен, демократски начин и политички дијалог.

Би можело да ве интересира

Жена нападната од мечка во близина на Љубљана

A1on

Во Словенија секој десетти вработен е странец, најмногу од БиХ и од Србија

A1on

ВИДЕО: Голем пожар во фабрика за изолациски материјали во Словенија

A1on

Контроверзен билборд по повод Денот на државноста на Словенија

A1on

Словенија повеќе не ја смета Турција за безбедна земја

A1on

Марибор избран за европски суперкомпјутерски центар

A1on

2 comments

гледано од страна 10/01/2013 - 19:36 at 19:36

уште колку ли зверови ќесе појават???

Reply
ortak 11/01/2013 - 00:01 at 00:01

opozicijata ne ja otezxnuvat rabotata .naprotiv tie na 24/12/2012 nasilno bea isfrleni od zakonodavniot dom a pred niv NOVINARITE samo koj li bese toj sto ja snimi taa snimka sxto se slucuvase vo tie momenti gospod da mu dade zdravje .zverru ti stavise na nivno mesto sxto bi ti napravil??????

Reply

Leave a Comment

1 × three =