Активиран вулкан во Јапонија

Во југозападна Јапонија се активира вулкан првпат после шест години, и ги покри со пепел околните села.

Јапонската телевизија ТБС објави видео снимки од ученици кои се штитат од пепел со шлемови и маски додека одат кон училиште во подножјето на вулканот Шинмоедаке.

Телевизијата објави дека од кратерот на вулканот била исфрлена пепел на висина од 1.700 метри која паднала врз најмалку четири села во префектурата Мијаѕаки.

Би можело да ве интересира

Силен земјотрес во близина на јапонскиот остров Окинава

Ана Ололовска

Јапонија и Сингапур со најмоќни пасоши во светот

Ана Ололовска

Евакуација на 800 илјади жители од јапонскиот остров Кјушу поради лизгање земјиште

Ана Ололовска

Ердоган се сретна со јапонскиот премиер Шинзо Абе

Во Јапонија повторно дозволен комерцијален лов на китови

Ана Ололовска

Абе: Се надевам дека состанокот Трамп-Ким ќе даде позитивни резултати

Ана Ололовска