Трета победа на Словенија на Евробаскет 2017

Репрезентацијата на Словенија ја оствари и третата победа на Европското кошаркарско првенство.

Словенија во натпревар од 3.коло на шампионатот ја совлада Грција со 78-72.

До оваој триумф Словенците ги предводеа Горан Драгиќ и Лука Дончиќ кои заедно постигнаа 42 поени. Дончиќ средбата ја заврши со 22, а Драгиќ со два помалку (20).

Во првиот натпревар од А групата чиј домаќин е Хелсинки, селекцијата на Франција убедливо го победи Исланд со 115-79.

Словениците се лидери на табелата со три победи, пред Франција која има две. Можност за втора победа ќе има и ко-домаќинот Финска кој вечерва игра против Полска.

Досега се одигра и еден натпревар во Б група во Тел Авив, каде Украина со 88-81. За Украинците ова беше прва победа на шампионатот, а Грузијците го претрпеа вториот пораз.

Во оваа група денеска се играат и средбите Литванија – Италија и Германија – Израел. Досега селекциите на Италија и Германија немаат пораз.

Би можело да ве интересира

Кузмиќ и понатаму е во вештачка кома

Ана Ололовска

Кочов и следната сезона ќе го предводи МЗТ Скопје

Ана Ололовска

Кузмиќ во наредните 48 часа ќе биде во вештачка кома

Татјана Ташкова

Анадолу Ефес го прекина деценискиот пост

Ана Ололовска

Црвена Звезда ја освои титулата во српскиот кошаркарски шампионат

Ана Ололовска

КК Академија ФМП влезе во првата лига на Северна Македонија

Ана Ололовска