Откажани НХЛ-натпреварите до 30-ти декември

Управата на НХЛ ги откажа сите натпревари до 30-ти декември, по неуспехот да се најдат заеднички јазик хокеарите и сопствениците на клубовите за новиот договор.

Оваа сезона веќе се откажани 422 натпревари од регуларниот дел на сезоната поради моментниот застој во преговорите, а сега нема да бидат одиграни и дополнителните 104. НХЛ веќе ги откажа Новогодишниот зимски класик и натпреварот на Сите ѕвезди.

Откажувањето уште на 16-те денови би можело да значи дека постои надеж играчите и сопствениците на клубовите да се договорат Лигата да почне во јануари следната година.

Минатата недела се прекинати преговорите меѓу играчите и здружението на сопствениците, но заменик-комесарот на НХЛ, Бил Дејли, изјави дека страните ќе се обидат оваа седмица да почнат нови разговори.

Би можело да ве интересира

Поставен нов рекорд во финалето на „Стенли купот“

A1on

Прво финале за Вашингтон во НХЛ по пауза од две децении

A1on

Титулата во НХЛ лигата за Питсбург

А1он

ВИДЕО: Ја полуде публиката со својот задник на големиот екран

А1он

ВИДЕО: Хокерски голман постигна гол во последните секунди од натпреварот

А1он

Кејн го предводеше Чикаго до победа против Бостон

А1он

Leave a Comment

2 × two =