Ахмадинеџад го поддржува прекинот на огнот во Сирија

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџат го поддржува предлогот за прекин на огнот во Сирија во текот на муслиманскиот празник идната седмица и верува дека слободните избори се вистинскиот пат за решавањето на 19-месечниот конфликт.

Меѓународниот посредник на Обединетите нации и Арапската лига, Лахдар Брахими, предложи силите на сирискиот претседател Башар ал-Асад и бунтовниците кои сакаат да го соборат од власта, да ги прекинат борбите во текот на празникот Курбан бајрам, кој почнува идната седмица.

Брахми побара од челниците на Иран, највлијателниот сојузник во регионот на Сирија, да ја поддржи оваа идеја.

„Секако дека војната не може да биде соодветно решение, а секога група која до моќта доаѓа со војна и има намера да ја продолжи нема иднина”, изјави иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад пред новинарите по завршувањето на Азискиот самит кој се одржа во Кувајт

Би можело да ве интересира

Трамп: Напад на што и да е американско, ќе значи уништување на Иран

A1on

Зариф: Иран никогаш нема да користи нуклеарно оружје

A1on

Лавров: Санкциите на САД против Иран се непромислени и дестабилизирачки

A1on

Трамп го згреши името на ајатолахот против кого потпиша указ за санкции

A1on

Патрушев: Американскиот дрон бил во иранскиот воздушен простор

A1on

Болтон: Вашингтон ја држи отворена вратата за преговори со Иран

A1on

Leave a Comment

9 + thirteen =