Абортусот легализиран во Уругвај

Уругвајскиот конгрес вчера гласаше за легализација на абортусот во првите 12 седмици од бременоста, што е реткост за мнозинската Латинска Америка.

Уругвајскиот Сенат гласаше со 17 гласа „за” и 14 „против” за предлог-законот, кој долниот дом на парламентот го прифати минатиот месец по 14 часовна расправа. Претседателот Хоза Мујика, поранешен левичарски герилец, најави дека ќе го потпише предлогот кој така ќе стане закон.

Во Латинска Америка живеат околу половината католици во светот, а црквата се спротиставува под кои и да се околности. Уругвај, меѓутоа, за разлика од другите јужноамерикански земји, има силна секуларна традиција.

Неодамна едно истражување на јавното мнение покажа дека 2 отсто од Уругвајците веруваат дека абортусот треба да се легализира, а на тоа се спротиставуваат 34 отсто.

Уругвај е третата латиноамериканска земја којашто го озаконува абортусот до 12-та седмица од бременоста, по комунистичка Куба во 1965 година о Гвајана во 1995 година.

Би можело да ве интересира

Италијанскиот „крал на кокаинот“ побегна од затвор во Уругвај

A1on

Милиони луѓе без струја во Аргентина, Уругвај, Парагвај и Бразил

A1on

Поранешната мис на Уругвај пронајдена мртва во хотелска соба

A1on

Уругвај ќе извезува марихуана во медицински цели

A1on

Уругвајскиот лидер ги разреши највисоките воени функционери

A1on

ЕУ и Уругвај ќе испратат техничка мисија во Венецуела

Sandra Boshkovska

Leave a Comment

five − one =