Жерард Биар: Карикатурите во „Шарли ебдо“ всушност за заштита на слободата на религијата

Главниот уредник на „Шарли ебдо“, Жерард Биар изјави дека со објавувањето на карикатурите со верски ликови францускиот неделник всушност ја заштитува слободата на религијата.

– Секогаш кога го цртаме Мухамед, независно дали е тоа цртеж со Мухамед или цртеж со Бога ние ја заштитуваме слободата на религијата, изјави Биар во интервју за американскиот ТВ канал Ен-Би-Си Њуз.

Тој појасни дека карикатурите всушност укажуваат дека Бог не треба да биде јавна и политичка фиугура, туку нешто лично и интимно.

Според него религијата не треба да биде политички аргумент, бидејќи „кога таа ќе излезе на политичката арена станува тоталитарен аргумент“.

– Секуларизмот не заштитува од тоа, секуларизмот ја гарантира демократијата и го обезбедува мирот. Секуларизмот им овозможува на сите верници и неверници да живеат во мир и за тоа всушност се бориме ние, истакна Биар.

Би можело да ве интересира

Џихадистот Петер Шериф почнува со отслужување на петгодишна казна затвор

Ана Ололовска

Во Џибути уапсен џихадист поврзан со нападот врз „Шарли ебдо“

Ана Ололовска

Контроверзна карикатура на „Шарли Ебдо“ за сексуалните напади во Келн

Ана Ололовска

Една година по нападите против Шарли Ебдо и Хипер Кашер

Емир Латифовиќ

(ВИДЕО) Една година од нападот врз „Шарли ебдо“

Емир Латифовиќ

Ватикан: Насловната на Charlie Hebdo е за жалење

Емир Латифовиќ

Leave a Comment

five + two =