Најмалку четворица убиени и 45 повредени во протести во Нигерија против карикатурите на Мухамед

Најмалку четири лица се убиени, а 45 повредени во бран протести во вториот по големина нигериски град Зиндер против објавувањето на карикатурите на пророкот Мухамед во францускиот весник „Шарли ебдо“.

За време на протестите гневна толпа го опожари францускиот културен центар, упадна во три цркви и нанесе штети во нив, и палеше автомобилски гуми по улиците.

Полицијата интервенираше, но на места дојде до многу жестоки судири, изјавија полициски извори.

Би можело да ве интересира

Награда за главата на авторот на филмот „Невиноста на муслиманите“

Емир Латифовиќ

Исламска организација бара глобална забрана на навредите на пророкот Мухамед

Емир Латифовиќ

Франција “на нозе“ – ги затвора амбасадите во муслиманските земји

А1он

Франција: Објавена нова карикатура на пророкот Мухамед

А1он

Leave a Comment

one × 3 =