Оланд: „Шарли ебдо“ е жив и ќе продолжи да живее

Францускиот претседател Франсоа Оланд, по објавување на првиот број од сатиричниот неделник по исламистичкиот напад на редакцијата во кој беа убиени 12 лица, изјави дека „Шарли Ебдо“ е жив и дека ќе продолжи да живее.

-Може да убиете луѓе, но никогаш не можете да ги убиете нивните идеи – рече тој, пренесе „Франс прес“.

Инаку вчерашното издание, кое што беше пуштено во тираж од 3 милиони примероци, а на чија насловна страна е ликот на пророкот Мухамед е продадено за доста кратко време.

Е. Г.

Би можело да ве интересира

Инциденти по победата на Алжир: Во Франција уапсени 282 лица

Ана Ололовска

Макрон во дводневна официјална посета на Белград

Уапсени 152 лица за време на воената парада во Париз

ВИДЕО: Спектакуларна сцена на парадата во Париз: Летечки човек со пушка пред Макрон

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Во Париз почна парадата по повод Денот на падот на Бастилја

Франција најави создавање команда на вселенски сили

Ана Ололовска

Leave a Comment

nineteen + nineteen =