ФОТО: „Верни до гроб“, тетоважа со ликот на Груевски

Додворување на лидерот, идеолошка ориентираност или идеопоклонство? Тетоважите со имиња или ликови на политичари, актуелни или поранешни се во мода.

Најновата е со ликот на премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и текст „Верни до гроб“.

verniDoGrob

Тренд за некои од следбениците на ВМРО-ДПМНЕ е да го тетовираат името на премиерот Никола Груевски. На социјалните мрежи се појави следбеник на партијата на власт кој го истетовирал името и презимето на премиерот.

nikolaTATU

Во 2009. година, ликот на претседателот на Република Српска го истетовира жител на оваа држава. Тату мајсторите од салонот за тетовирање во Бања Лука привлекоа публицитет, кога на рамото на следбеник на политиката на Милорад Додик го нацртаа неговиот лик.

dodikTATU

Досега најраспрострнета тетоважа со лик на политичар беше на екс претседателот на СФРЈ, Јосип Броз Тито, а често се користеше и тетоважата на ЈНА, која со сино зелена боја ја тетовираа припадниците на војската. По распадот на СФРЈ ја криеја со долги ракави.

TITO-tatoo

Би можело да ве интересира

Се чека судбината на СЈО за да почне судењето за белата палата

Васко Маглешов

ВМРО-ДПМНЕ: Павле Богоевски треба да излезе и да каже дали е зависник од дрога или не е

A1on

Половина година не може да почне судењето за Груевски и Божиновски за белата палата

Васко Маглешов

ВМРО-ДПМНЕ демантира: Немавме закажано митинг во Лозово за да го откажеме

A1on

СДСМ: Лажна вест на ВМРО-ДПМНЕ е дека Десковска користела службено возило

A1on

ВМРО-ДПМНЕ: Десковска со службено возило и маичка од кампања на партиски митинг

A1on

Leave a Comment

twelve − 7 =