Забрана за капење на една од плажите во Охрид

На една од охридските плажи се поставени знаци „забрането капење“. Станува збор за плажата кај Хотелот „Мизо“ на потегот од Самоиловата тврдина кон Партизан, Младост, место каде летуваат неколку стотини странски туристи. Неофицијално сомневањата се дека колекторот не функционира и фекалиите се слеваат директно во езерото.

„После 21 година во Охрид, прв пат на потегот од Самоилова тврдина на плажите кон Партизан, Младост се поставени знаци забрането пливање!Колекторот после толку години не е во функција! Ало фотелјаши, вие што се грижевте, што кажувате дека ќе не биде дали сте нормални? До кога ќе го уништувате и она малку убаво што остана во Република Македонија? Криминалци едни неспособни! Се работи за здравјето на луѓето, за уништување на природа, за уништување на туризмот!“, пишува на својот „Фејсбук“ профил, професорот Самоил Малчески.

Официјални информации засега нема од локалната ниту од здравствените власти, кои се причините и до кога ќе трае забраната за капење.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Стоилковски: Дали локалната власт и градоначалникот кривично ќе го гонат советникот Нефи Усеин?

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев до Усеини: Апелирам сам да си ја урнеш дивоградбата

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Стоилковски: Дивоградбата на власт мора да замине, избори мора да се распишат

Антикорупциска: Советникот Усеини не може да добие тендер за уривање дивоградби од Охрид

Кристијан Ландов

Када заврши во Охридско езеро

Ана Ололовска

Милчин до Адеми: Како не ти е срам, пицеријата кај чинарот е скала?

Татјана Ташкова