Украина воведува хемиска кастрација за педофили

Украинскиот парламент го усвои новиот закон за воведување на задолжителна хемиска кастрација за сексуални престапници.

Законот беше усвоен по неколку медиумски изложени приказни за злоупотреба на малолетни лица, а таква одлука од парламентот најверојатно ќе биде добредојдена од мнозинството гласачи, но украинските правни и медицински експерти остро го критикуваа и го поканија претседателот Володимир Зеленски да интервенира со вето.

Задолжителна хемиска кастрација беше поддржана од 247 пратеници, дури 21 пратеник повеќе отколку што е потребно за усвојување на нацрт-законот.

Би можело да ве интересира

Продолжен притворот на шестмина украински морнари

Ана Ололовска

Русија и Украина најавуваат размена на затвореници

Путин и Зеленски првпат зборуваа телефонски, во фокусот украинските морнари

Татјана Ташкова

Зеленски потпиша декрет со кој Чернобил ќе стане туристичка дестинација

Украинска телевизија обвинета за финансирање тероризам

ВИДЕО: Меркел поради високите температури се тресеше на приемот на Зеленски

Татјана Ташкова