Хант: Британија не сака да ескалира ситуацијата со Иран

Британија не сака да ескалира ситуацијата со Иран, изјави министерот за надворешни работи Џереми Хант, во однос на тензиите помеѓу Лондон и Техеран поради заплената на иранскиот танкер и поминувањето бродови преку Ормушкиот теснец.

– Ние реагираме на она што се случува на умерен и внимателен начин и јасно ставивме до знаење на Иран дека не сакаме ескалација на оваа ситуација, изјави Хант за Скај Њуз.

Како што пренесуваат странските агенции, односите меѓу Иран и Западот се исклучително напнати откако Британија заплени ирански танкер во Гиблартар.

Би можело да ве интересира

Борис Џонсон размислува да го истурка Брегзит без британскиот Парламент

Американците се сомневаат дека Иран запленил танкер на ОАЕ во Ормутскиот теснец

Данкан: Асанж нема да биде екстрадиран во земја каде му се заканува смртна казна

Ана Ололовска

Нетанјаху: ЕУ не треба да го спасува нуклеарниот договор со Иран

Ана Ололовска

Могерини: Трговскиот инструмент со Иран е отворен и за трети земји

Меј: Изразувањето на Трамп за конгресменките е неприфатливо

Татјана Ташкова