Грција го призна Хуан Гуаидо за времен претседател на Венецуела

Владата на Грција, согласно заедничката позиција на ЕУ, одлучи да го признае Хуан Гуаидо за времен претседател на Венецуела кој треба да распише слободни, фер и демократски избори, соопштуваат од грчкото МНР, јави дописничката на МИА од Атина.

Од Министерството за надворешни работи на Грција велат дека грчката Влада ги поддржува напорите на ЕУ, особено во рамки на Меѓународната контакт група за кон и преку специјалниот претставник Енрике Иглесиас за „постигнување мирно, политичко и демократско решение на кризата како резултат на преговорите во корист на народот на Венецуела”.

Би можело да ве интересира

Средба Мицотакис – Дендиас пред посетата на шефот на грчката дипломатија на САД

Ана Ололовска

Пецас: Не е во наш интерес да бидеме против почеток на пристапни преговори на соседната земја со ЕУ

Ана Ололовска

Грчката Влада ги одреди приоритетите во миграциската политика

Волонтери од Црвен крст им делат вода на посетителите во античка Олимпија и Акропол

Ана Ололовска

Опозицијата во Венецуела ги продолжува разговорите на Барбадос

Ана Ололовска

Во Грција вчера регистрирани над 3.500 молњи

Ана Ололовска