Сончево со умерена облачност, попладне локален дожд

Времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност, попладне претежно во западните делови ќе има појава на локален дожд.

Утринската температура ќе се спушти помеѓу 8 и 15, а дневната ќе достигне од 23 до 31 степен.

УВ-индексот ќе изнесува 8.

Во Скопје, умерено облачно, попладне со услови за краткотраен локален дожд.. Утринската температура ќе се спушти до 13, а дневната ќе се искачи до 27 степени.

Во наредниот период ќе преовладува променливо и посвежо време. И во сабота во попладневните часови ќе има појава на локален дожд. Нов влажен бран со пообилни врнежи од дожд се очекува во сабота во текот на ноќта и во недела.

Би можело да ве интересира

Облачно со повремен дожд и со слаб до умерен претежно северен ветер

Ана Ололовска

Променливо време до крајот на неделава

Ана Ололовска

Сончево со мала облачност и повремен дожд

Ана Ололовска

Променливо и посвежо време следната недела

Претежно облачно и нестабилно време со локални врнежи од дожд и грмежи

Ана Ололовска

Локален пороен дожд и грмежи попладне, од утре намалување на температурите

Ана Ололовска