Повредени седум лица во трката со бикови во Памплона

Седуммина се повредени во денешната трка со бикови во Памплона, од кои едно лице било прободено со рог во раката, соопшти Црвениот крст.

Најсериозно е повреден токму прободениот 27-годишен маж од Валенсија.

Фестивалот Сан Фермина трае девет дена, при што секое утро луѓето трчаат пред бикови кои, пак, потоа учествуваат во борбите во арена. Настанот секоја година привлекува околу милион посетители.

Денешната трка беше најдолга од овогодишниот фестивал и траеше две минути и 49 секунди.

Би можело да ве интересира

Санчез се уште не може да состави влада на Шпанија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Двајца повредени во трката со бикови во Памплона

Ана Ололовска

Илјадници демонстранти во Мадрид побараа забрана на автомобили во центарот на градот

Ана Ололовска

Локализиран шумскиот пожар во Каталонија

Стотици пожарникари гаснат пожари во Каталонија

Ана Ололовска

Големи пожари во Каталонија

Ана Ололовска