Одложена комисиската расправа за заштита на Охрид

Комисиската расправа за Законот за управување со светското природно и културно наследство во Охридскиот регион е одложена за 14 часот поради доцнење на двајца од членовите на Комисијата.

Двајца од членовите кои го потврдиле присуството, доцнеле 45 минути.

Пратеничката од опозицијата, Благица Ласкоска побара одложување на комисиската расправа за во 14 часот за, како што кажа, да имаат повеќе време за дебата бидејќи во 11 часот започна пленарната седница во Собранието.

Би можело да ве интересира

Лашкоска: Тоа што Владата го презентирала пред комитетот на УНЕСКО не соодветствува со тоа што го нуди како предлог-закон

Ана Ололовска

Када заврши во Охридско езеро

Ана Ололовска

Милчин до Адеми: Како не ти е срам, пицеријата кај чинарот е скала?

Татјана Ташкова

Адеми: Верувам дека до февруари голем дел од дивоградбите во Охрид ќе бидат расчистени

Ана Ололовска

Граѓанските организации бараат Владата да ја препознае заканата од уништување на природното и културно наследство во Охрид

ДОМ: Само со почитување на законите може да се сочува УНЕСКО статусот на Охридскиот регион!

Ана Ололовска