Натпревар во јадење хот-догови за 4 Јули

Во рамки на одбележувањето на Денот на независноста на САД, и оваа година ќе се приреди традиционалниот годишен натпревар во јадење хот-догови на кејот на Кони Ајленд во Њујорк.

Џо „Виличарот” Чеснат од Калифорнија, кој победил 11 пати, овојпат ќе се соочи со 17 противници, со што ќе се обиде да го одбрани минатогодишниот рекорд од 74 изедени виршли и лепчиња за десет минути. Во женска конкуренција, Мики Судо од Лас Вегас се надева дека ќе ја освои шестата титула една по друга. Лани таа изеде 37 виршли.

Сите натпреарувачи вчера се измерија пред Емпајер стејт билдинг. Чеснат е тежок 98 килограми, а Судо има 52 килограми.

Првите пет пласирани од обата пола, ќе поделат 40.000 долари. Првопласираните ќе заработат по 10.000 долари.

Натпреварот традиционално го следат стотици луѓе на самото место, а ќе има и пренос на телевизија.

Би можело да ве интересира

Најчести психопати меѓу колегите

Ана Ололовска

Екипата на „Лути птици 2“ против климатските промени

Ана Ололовска

Шестгодишно дете направи 4.445 склекови за два часа

Ана Ололовска

ВИДЕО: Инстаграм-блогерка се обиде да ја бојадиса косата, па остана ќелава

Ана Ололовска

Ѝ вратиле паричник украден пред 75 години

Ана Ололовска

Човек скокнал во Водопадите на Нијагара и преживеал

Ана Ололовска